Opera Unite„Opera Software ASA“ oficialiai išleido „Opera 10.10“ naršyklės versiją, kurioje yra numatytos papildomos „Unite“ funkcijos, leidžiančios vartotojams patiems tapti interneto paslaugų tinklo dalimi ar paprasčiausiai keistis skaitmeniniu turiniu su draugais, kuriais pasitikima. Apie „Unite“ funkcijas „Opera“ kompanija viešai prabilo dar šių metų vasaros pradžioje.

Anot kompanijos vadovo, tapusios „Opera“ naršyklės dalimi, „Unite“ funkcijos iš naujo apibrėž interneto sąvoką. Iš principo, šios funkcijos panaikina tokių svetainių, kaip „Flickr“ ar „Facebook“ poreikį.  Vartotojas savo sukurtą turinį gali lygiai taip pat patogiai ir paprastai pateikti tiesiai iš savo kompiuterio. Ir vartotojui nebereikia jaudintis, kad eilinį kartą pasikeitus svetainės turinio naudojimo sąlygoms, jis staiga praras teises į savo nuotraukas ar dėl savo uždarame tinklaraštyje paskelbtos nuotraukos - neteks draudimo.


Vartotojas internetui gali pateikti nuotraukas, interneto puslapius, vaizdo ar garso įrašus ar pasiekti šiuos duomenis pats iš kito kompiuterio. Jei yra poreikis - vartotojas gali sudaryti uždarą draugų ratą, kuriems leis pasiekti savo kompiuteryje pateikiamus duomenis, apsaugotus slaptažodžiu.

Žinoma, tai nėra labai naujas dalykas. Asmeninius interneto serverius turi ne vienas pažengęs IT srityje vartotojas. Tokio tipo paslaugas teikia ir kai kurios brangesnės tinklo duomenų saugyklos ar operacinės sistemos, tokios kaip „Windows Home Server“ ar „Windows 7“. Tačiau pirmą kartą rinkoje tokios funkcijos buvo pateiktos nemokamai platinamoje programinėje įrangoje ir patektos paprastiems kompiuterių vartotojams suprantama forma.

Žinoma, tokios funkcijos tikrai nepakeis visaverčių tinklaraščių ar asmeninių svetainių. Jos taip pat vargiai galės konkuruoti su tomis pačiomis „Facebook“ ar „Flickr“ svetainėmis, nes reto vartotojo namų interneto paslaugos turės pakankamą pralaidumą. Tačiau kita vertus, jos atveria tikrai puikias galimybes sukurti tikrai asmeninius puslapius, kurie yra skirti 3 - 10 asmenų ratui. Ir tokių puslapių „Facebook“ ir pan. svetainėse tikrai yra ne vienas šimtas.

Kol kas sunku prognozuoti, kaip tai paveiks „Opera“ naršyklės populiarumą, tačiau tokios naujoviškos funkcijos tikrai neturėtų pakenkti naršyklės populiarėjimui.

Kita vertus - namų vartotojų kompiuteriai tapę serveriais taip pat garantuotai taps potencialiu įsilaužėlių taikiniu. Ir kai bus aptikta kokia nors spraga, o tai tikrai tik laiko klausimas, nes klaidos vis viena bus anksčiau ar vėliau padarytos, jomis bus kur kas lengviau pasinaudoti, nes namų vartotojai kur kas rečiau rūpinasi savo kompiuterio saugumu. Jie kur kas rečiau naujina programinę įrangą, o daugumai jų „tinklo užkarda“ yra beprasmis žodžių derinys. Taigi „Opera“ kompanijai teks smarkiai pasistengti ir kruopščiai rašyti savo programas bei skubiai lopyti spragas bei sugalvoti, kaip jas įteikti vartotojams.

Dar viena potenciali problema - „Unite“ programos, t.y. papildomi įskiepiai. „Firefox“ jau yra ne kartą kilę problemų dėl kai kurių įskiepių saugumo spragų. Be to, piktavaliams įsilaužėliams niekas nekliudo sukurti kenkėjišką įskiepį ir išplatinti jį vartotojams el. paštu, „Skype“ tinklu ir kitais kanalais, maskuojant jį kokiomis naudingomis funkcijomis. Kitaip tariant tai dar vienas potencialių išpuolių vektorius, kuriuo kažkaip teks pasirūpinti „Opera“ architektams ir programuotojams.