Kompiuterio C diske yra Labai mažai vietos. Žinau, kad galima kažkaip per DOS sistema pakoreguoti C ir D diskų apimtis, bet nesu to dariusi. Gal galėtumėte man padėti ir patarti kaip?

Per DOS terpę tikrai C ir D diskų dydžių pakeisti nepavyks. To nepavyks padaryti ir pasitelkus vien tik „Windows“ sistemą, nes „Windows“ operacinėse sistemose nėra numatyta jokių priemonių nedestruktyviam skirsnių administravimui. Esamos fdisk ir „Disk Management“ programos leidžia sukurti naujus skirsnius ar ištrinti senus, tačiau neleidžia pakeisti jų dydžio. 

Jūsų problemos sprendimą galima spręsti dviem būdais. Pirmasis - paprasčiausiai perkelti dalį duomenų iš C: į D: diską. Antrasis - perskirstyti skirsnius, pasitelkus trečiųjų šalių programą.

Sisteminis (paprastai C:) diskas dažnai užsikemša, nes „Windows“ sistemose numatytos įprastinės nuostatos nurodo viską rašyti į šį diską: programas, jų sukuriamus duomenis, vartotojo dokumentus ir pan. Taigi norint padidinti laisvos vietos kiekį C: diske reikėtų - ištrinti visus nereikalingus laikinus failus bei perkelti darbinius duomenis į D: diską. Jei turite naudojamų programų diegimo diskus, tai galite pašalinti tas programas iš C: disko ir pakartotinai jas įdiegti į D: diską.

„Windows“ sistema ir jos programos savo laikinuosius (temp, „temporaty files“) failus kuria keliuose kataloguose. Paprastai tai yra C:\WINDOWS\TEMP bei C:\Documents and Settings\VARTOTOJO_VARDAS\Local Settings\Temp katalogai. Notint pamatyti vartotojo abonento laikinąjį katalogą, reikia sužadinti paslėptų failų ar katalogų rodymą (Tools -> Folder Options) ar „Explorer“ programos adreso lauke įrašyti viską kelią ranka. Šių katalogų turinį galima drąsiai trinti, nes aktyvių ir dar naudojamų laikinų bylų paprasčiausiai nebus leidžiama ištrinti.

Intensyviai naršant internete, naršyklės taip pat sukaupia savą laikinų bylų archyvą. „Internet Explorer“ jį galima ištrinti atvėrus „Tools -> General -> Temporary Internet Files“, „Firefox“  - „Tools -> CearPrivate Data" („Cache“ ir „Offline Website data“), „Opera“ - „Tools -> Preferences -> Advanced -> History“ meniu skyrius.

Taip pat galima perkelti ir naudojamas programas iš C į D diską, valdymo skydelio „Add/Remove programs“ įskiepiu pašalinus jas iš C: disko ir vėliau iš naujo įdiegus, diegimo metu nurodant kokį nors D: disko katalogą. Tvarkos dėlei D: diske taip pat galima sukurti „Program Files“ katalogą.

Neretai daug vietos užima ir vartotojo duomenų katalogas. Norint jį perkelti, galima D: diske susikurti „My Documents“ katalogą (arba „Vartotojai\vartotoj_vardas\My Documents“, jei kompiuteriu naudojasi keletas asmenų). Tuomet, paspaudus dešinį pelės klavišą ant „My Documents“ pasirinkti „Properties“ ir paspaudusi „Move“ mygtuką, nurodyti naują katalogą D: diske. Taip pat derėtų atprasti darbalaukyje kurti katalogus ir ten laikyti filmus ar kitą daug vietos tužimantį turinį. Šiuos failus reikėtų perkelti į „My Documents“, o darbalaukyje susikurti tik nuorodą („Shortcut“) į tą turinį. 

Šiukšlių valymui „Windows“ sistema pateikia ir savo priemon - „Drive Cleaner“, tačiau ja reikia naudotis atsargiai ir atidžiai žiūrėti, ką ji siūlo ištrinti. Neretai ši programa randa daug nereikalingų paveikslėlių ar muzikos įrašų iš asmeninių foto ar muzikos archyvų!

Nusprendus perskirstyti disko vietą ir padidinti C: disko dydį, reikės susirasti kokią nors skirsnių tvarkymo programą. Tokių komercinių programų pavyzdžiais gali būti „Acronis Partition Manager“ ar „Paragon Partition Manager“. Kai kurios jų, pavyzdžiui, „EASEUS Partition Master“ yra nemokama namų vartotojams. Keletą nemokamų disko skirsnių administravimo programų galima rasti šiame „The Free Country“ puslapyje. Kai kurios šių programų yra įdiegiamos į sistemą ir paleidžiamos įprastiniu būdu, o kai kurias reikia įrašyti į CD/DVD laikmeną ir iš jos įkrauti kompiuterį. Pastarasis būdas yra patikimesnis, nes įkrovus kompiuterį iš CD/DVD laikmenos, jokia pašalinė programa nesutrikdys skirsnio keitimo procedūros. Kaip keisti skirsnio dydį, pasitelkus „GParted“ programą, galima paskaityti šiame puslapyje.

Tiesa, tam tikrais atvejais (kai sistema yra įdiegta į dinaminius disko skirsnius) „Windows Vista“ sistema pati leidžia sumažinti ar padidinti disko skirsnio dydį. Šis atvejis aprašytas „Vista Rewired“ puslapyje.

Bet kuriuo atveju, disko skirsnių dydžių keitimas yra rizikinga procedūra, nes sutrikus skirsnio dydžio keitimo procesui, pavyzdžiui, dingus elektrai , galima netekti visų diske buvusių duomenų. Todėl prieš imantis keisti disko skirsnius, reikia pasidaryti atsargines duomenų kopijas, antraip gali tekti sumokėti didelius pinigus už duomenų atstatymą arba praleisti ne vieną valandą ieškant dingusių duomenų, pasitelkus specialias programas. Tai patarimas iš asmeninės patirties!