Iki šiol "Microsoft" sistemų monopolija atrodė nekintama ir amžina. Tačiau laikai ėmė keistis. Vis dažniau pasigirsta apie alternatyvias sistemas, kurios po truputį atima rinką iš "Windows" - "OS X" priartėjo prie 10 proc., o "Linux" peržengė simbolinę 1 proc. ribą. Kita vertus, viešumon išlendantys ne itin gražūs faktai leidžia sudaryti prielaidą, kad gana ilgą laiką "Microsoft" monopolija buvo palaikoma dirbtinai, net nebandant arba nesudarant galimybių į rinką patekti alternatyvioms sistemoms.
Pavyzdžiui, Šveicarijos valstybinės organizacjos IT sistemų pirkimui net nerengė viešų konkursų ir tyliai užsipirko "Microsoft" programas, todėl "Linux" sistemų platintojai su "Red Hat" priešakyje nusprendė jas paduoti į teismą. Anot jų, taip ne tik iškreipiama konkurencija rinkoje, bet ir švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai. Tai nėra tušti žodžiai.
Kaip rašo šį įvykį apžvelgianti "EWeek" svetainė, Jungtinė Karalystė kasmet galėtų sutaupyti apie 600 mln. svarų sterlingų, pradėjusi naudoti atvirojo kodo sistemas. Ne ką mažiau įspūdingus skaičius pateikė ir Prancūzijos žandarmerija, pareiškusi, kad pradėjusi naudoti atvirojo kodo sistemas vietoje "Microsoft" ir kitų uždarojo kodo programinės įrangos autorių siūlomų gaminių, vien nuo 2004 metų ji jau spėjo sutaupyti apie 50 mln. eurų.
Toks teismo procesas yra svarbus net jei "Red Hat" nepacyks pasiekti konkurso skelbimo ar, tuo labiau, jį laimėti. Jis svarbus tuo, kad tai padės atkreipti dėmesį į alternatyvias sistemas, kurios neretai yra visiškai pajėgios pateikti ne prastesnį ar netgi geresnį funkcionalumą už labai priimtiną kainą. O kalbant apie sistemų priežiūros kaštus, tai priežiūros reikia ir "Windows" sistemoms, ir "Linux". Žinoma,"Linux" nėra ideali sistema, ji turi savo trūkumų ir kartais netgi didelių, tačiau tą patį galima pasakyti ir apie "Windows". Tačiau didžioji dalis tų problemų atsirado ne tiek dėl "Linux" ir kitų atvirojo kodo sistemų netobulumo, kiek dėl "Microsoft" pastangų sukliudyti konkurencijai, slepiant savo sistemų specifikacijas, spaudžiant gamintojus gaminti viešųjų srtandartų neatitinkančią įrangą, kuri teisingai veikia tik su "Windows". Laimei po ES baudų, "Microsoft" buvo priversta kiek "persigalvoti".