LiMuxMiuncheno savivaldybėje vykęs IT sistemų atnaujinimas yra geras pavyzdys, kaip galima sutaupyti atsisakant „Microsoft“ programinės įrangos ir pakeičiant ją nemokama „Linux“ operacine sistema ir „OpenOffice.org“ biuro programų rinkini u. Šių metų pradžioje buvo skelbiama, jog dar 2003 metais prasidėjęs projektas preliminariai padėjo sutaupyti per 4 mln. eurų. Dabartiniu metu paskelbtoje ataskaitoje nurodoma, jo miesto savivaldybei pavyko sutaupyti per 10 mln. eurų, beveik 11 tūkst. valdiškų darbo vietų atsisakius „Windows“ ir pakeitus ją pačių sukurta „LiMux“ sistema.

„LiMux“, tai specializuota „Linux“ sistema, pradžioje sukurta „Debian“ pagrindu, vėliau ėmusi naudoti „Ubuntu“. Pačios miesto administracijos sudaryta ir prižiūrima sistema nebuvo įdiegta per naktį. Tai akivaizdžiai parodo tokio pobūdžio projektų sudėtingumą bei kruopštaus planavimo poreikį. Projektas netgi buvo kelis kartus sustabdytas, siekiant įvertinti galimybes ir perplanuoti veiksmus. Tačiau kitaip nei Fraiburgo mieste, migracijos link atvirojo kodo sistemų nebuvo atsisakyta. Panagrinėjus Fraiburgo argumentus, kyla pagrįstas įtarimas, jog migracijai nebuvo pasirengta ir nebuvo išanalizuoti visi poreikiai.

Kaip nurodoma „Heise.de“ portalo naujienoje, nurodoma, jog savo skaičiavimuose miesto IT komitetas vertino ir jau migruotų 11 tūkst. darbo vietų atnaujinimą bei visose 15 tūkst. darbo vietų naudojamų biuro programų paketų priežiūros kaštus. Palyginime numatoma, jog visos sistemos turi būti atnaujinamos į to paties techninio lygio sistemas, t.y., pavyzdžiui, 2011 metais kompiuterių OS turėtų būti atnaujinta į „Windows 7“.

Ir šių naujinimų išlaidos yra gan įspūdingos. Pavyzdžiui, iki šiol „Windows“ ir „Microsoft Office“ miestui jau kainavo 11,6 mln. eurų. O jų atnaujinimui papildomai būtų prireikę 2,6 ir 4,2 mln. eurų atitinkamai. Vietoje „Windows“ ir „Microsoft Office“ pasitelkus „LiMux“, Miunchenui pavyko sutaupyti papildomus 5 mln. eurų, nes neprireikė naujinti senų kompiuterių, ko būtų prireikę, diegiant „Windows 7“. Vien programinės įrangos migracijos darbų kaina buvo įvertinta 55 tūkst. eurų. IT komitetas paskaičiavo, jog miestui atsisakius tik „Microsoft Office“, tačiau pasilikus ties „Windows“, miestui tai būtų kainavę papildomus 7,4 mln. eurų.

Žinoma, „Linux“ taip pat nėra visiškai nemokama, tačiau šios išlaidos yra juokingai mažos palyginus su aukščiau minėtomis sumomis. Iš viso projekto valdymui iki 2012 metų buvo išleista tik 270 tūkst. eurų, kurie beveik visi buvo išleisti programinės įrangos migracijų darbams.

Daugelis atvirojo kodo kritikų nurodo, jog migruojant į „Linux“ nevertinamos darbuotojų apmokymo ir kitos personalo išlaidos. Tačiau jie paprastai nutyli, jog darbuotojus taip pat reikia apmokyti dirbti ir naujomis „Windows“ ir „Microsoft Office“ sistemomis. Miuncheno IT komiteto paskaičiavimu šios išlaidos būtų buvusios vienodos visais trim atvejais ir įvertintos maždaug 22 mln. eurų. Taigi išskirtinai „Microsoft“ sistemos miestui būtų kainavusios virš 34 mln. eurų, „Windows“ su „OpenOffice.org“ būtų kainavę apie 30 mln. eurų, o „LiMux“ mažiau, nei 22 mln. eurų.

Sumos, kurias verta apmąstyti. Beje, straipsnyje nenurodoma (o vokiškos originalios ataskaitos nenagrinėjau), ar į šias išlaidas buvo įskaičiuotos išlaidos „Windows“ tinklo užkardoms ir antivirusinėms programoms, nes be jų „Windows“ ilgai neišgyvena. Tuo tarpu „Linux“ jaučiasi visai neblogai be jokių antivirusinių programų, o tinklo užkarda ši sistema turi nemokamą.

Pastaruoju metu „Linux“ sistemomis susidomėjo ir toks pramogų pramonės gigantas, kaip „Valve“, paskelbęs apie „Steam“ žaidimų platinimo sistemos klientą „Linux“ aplinkai. Drauge su bandomąja „Steam“ versija, pirmieji bandytojai jau gali išbandyti ir keletą populiariųjų „Valve“ žaidimų, kurie buvo pritaikyti „Linux“. Tiesa, apie oficialios „Steam“ versijos išleidimo datą „Valve“ dar nekalba.