Skaitmeninis piratavimas yra XXI a problema, tai faktas. Faktas ir tai, jog kol kas nėra jokių efektyvių būdų šiai problemai spręsti. Tai, kas daroma dabar yra ne problemos sprendimas, o tik simptomų šalinimas. Lygiai taip pat, kaip „Coldrex“, „Thera Flu“ ir kiti vaistai negydo gripo, o tik šalina jo simtopmus, taip ir dabartiniai teisminiai procesai prieš „Bittorrent“ svetaines ar šių programų vartotojus - kovos su problemos pasekmėmis.
Naujausias LANVA žingsnis - surinkti pavienių „Bittorent“ tinklo vartotojų IP adresus, kurie dalyvavo keičiantis duomenimis, neva priklausiusiems autorių teisėmis saugotiems kūriniams, ir perduoti juos policijai, idant ji išaiškintų ir nubaustų „nusikaltėlius“. Tai akivaizdus bandymas sutvarkyti problemos (nelicencijuotos programinės įrangos platinimo) padarinius (kopijas). LANVA naiviai tikisi, jog padavusi į teismą 106 asmenis ir kažkiek jų nubaudusi, visi kiti, kaip zuikiai išsibėgios ir taps balti, pūkuoti ir paklusnūs vartotojai, uoliai ir plačiai atveriantys savo piniginiais kas metus ar du, kai tik to pareikalaus programinės įrangos kompanija. Sakyčiau, žvelgiama į pasaulį per rožinius akinius...
LANVA ne vienintelė, bandanti panašaus pobūdžio priemonėmis ir teiginiais įtikinti pasaulį, jog kiekvienas neperkantis jos gaminių yra vagis ir nusikaltėlis, padaręs kompanijai nuostolį. „Apple“ jau kurį laiką bylinėjasi su „Phystar“ kompanija, kuri pardavinėjo paprastus x86 šeimos kompiuterius su „Apple OS X“ operacine sistema (už „OS X“ sistemą „Apple“ buvo sumokama, kaip ir priklauso). Neseniai internete pasklido atsiliepimai apie „Apple“ pareiškimą, jog parduodama savo kompiuterius, „Phystar“ padarydavo po tris neteisėtas „OS X“ kopijas: kopijuodama „OS X“ atvaizdą į dublikavimo serverį, įkeldama „OS X“ į „Phystar“ kompiuterį ir ... įkraudama „Phystar“ kompiuterį. Taip, anot „Apple“, į RAM įkrauta OS taip pat yra neteisėta OS kopija. Ir visa tai tik dėl to, kad vartotojai pirko „Phystar“ kompiuterius ir nepirko „Apple“ kompiuterių (nors už OS pinigai „Apple“ kompanijai buvo sumokėti).
Taigi, vagimi šiais laikais tampama ne pavogus, t.y. atėmus turtą iš jo savinino, o tiesiog jo nenusipirkus, nors turto savininkas savo turtą tebeturi. Kitaip tariant - negautos pajamos jau yra prilyginamos nuostoliui. Gal aš ir neesu labai stiprus ekonomistas, tačiau šiaip žiūrint - tokie teiginiai yra smarkiai pritempti už ausų.
Tokie „autorių teisių gynėjai“, kaip V. Simanavičius, labai dažnai mėgsta analogijas su realiu pasauliu ir realaus pasaulio taisyklių taikymą virtualiems objektams. Galima pasekti jų pavyzdžiu... Taigi „Phystar“ „hackintosh“ kompiuterių pirkėjai „apvogė“ vargšę „Apple“ kompaniją, kuri yra viena iš nedaugelių, net ir šiemet galinčių įspūdingu augimu, nes nepirko „Apple“ kompiuterių, o pirko kitos kompanijos kompiuterius, galinčius naudoti „OS X“. Hm...
Taikant šią analogiją, pavyzdžiui, automoblių pramonei, „Rover“ ir „Toyota“ turėtų paduoti į teismą „Lotus“ kompaniją ir jos klientus, nes sportiniame „Lotus Elise“ yra naudojami „Rover“ ir „Toyota“ varikliai. Dar daugiau, „Lotus“ ne tik naudoja „Toyota“ variklius, bet ir modifikuoja juos. O ką jau kalbėti apie visokias tiuningavimo kompanijas, pavyzdžiui, „Turbo Kraft“, „Loder 1899“, „Lazareth Auto Moto“ ir pan, kurios perdaro eilinius serijinius automobilius ir paskui juos parduoda, taigi čia visiškai akivaizdus neteisėtas naudojimasis svetima intelektine nusoavybe, piratavimas ir originalių kompanijų apvaginėjimas. Keista, kaip čia dar BMW, „Renault“, „Porsche“, „Mercedes“, „Toyota“ ir kitos kompanijos nepradėjo teismų už tai, kad kažkas nusipirko jų automobilį, kažką pakeitė jo variklio valdymo sistemoje („reverse engineering“), priklijavo spoilerius („modification“), išardė ir perrinko pakabą („decompilation“) ir paskui pardavė šį automobilį savo salone ar „eBay“ akcione („resale“, „distribution“).
Gal todėl, jog pabandžius tai drausti, visi tik pasūkiotų pirštais prie smilkinio, o jei bandytų teistis - su trenksmu pralaimėtų?.. Tokie draudimai atrodytų visiškai absurdiški. Taigi, kodėl realaus pasaulio analogijos gali būti taikomos virtualiems objektams, o atvirkštinės - ne?.. Kokia tai neteisybė gaunasi.
Grįžtant prie LANVA ir 106 parodomųjų aukų. Savo interviu V. Simanavičius nurodė, kad jie patys prisijungė prie „Linkomanijos“ keitimosi failais tinklo ir pradėjo siųstis „Windows 7“ kopiją. Tuo pat metu 106 kiti vartotojai pradėjo siųstis duomenis iš jų kompiuterio, nes būtent tokiu būdu veikia visi P2P tinklai, vartotojai keičiasi duomenimis vieni su kitais.