PS3Susimokėjus ne vieną šimtą litų, „Sony“ korporacija jums, iš esmės, „kilniaširdiškai“ suteikia teisę pažaisti parduotuvėje pateikiamais „Sony Pay Station 3“ kompiuteriais. Ir jūs besąlygiškai sutinkate laikytis kompanijos taisyklių, pagal kurias jūs neprieštarausite tam, kad kompanija pašalintų iš jūsų kompiuterio vieną ar kitą funkcionalumą, kuriuo jūs gal būt naudojatės, jei tos funkcijos kompanijai pasirodys nepriimtinos ar konkuruos su kitomis kompanijos paslaugomis. Na tai tas pats, kaip sutikti, jog jūsų automobilių gamintojas nusprendus platinti firmines priekabas ar ant stogo tvirtinamas bagažines, jis savarankiškai atvažiuos pas jus ir atsirakinęs jūsų automobilį, užfiksuos galines sėdynes, panaikindamas galimybę jas sulankstyti ir taip pasididinti bagažinės tūrį.

Jei vartotojas pats pasitaisys sėdynę, tai jam gresia sankcijos - pavyzdžiui papildomi antkainiai servise ar kuro antkainis degalinėse. O tiems, kurie ne tik suras būdą, kaip sutvarkyti tokias sugadintas sėdynes (nes naujesni modeliai išsyk bus platinami su nesilankstančiomis sėdynėmis), bet ir pasiūlys pataisyti tokią gamintojo „chaltūrą“ kitiems tokių automobilių savininkams - gamintojas mikliai iškels baudžiamąją bylą dėl jo nuosavybės teisių pažeidimo ir prisiteis „patirtų nuostolių“ kompensaciją. Patirtų „nuostolių“ kompensacijos suma skaičiuojama gana paprastai. Suskaičiuojamas sutaisytų automobilių skaičius, tada padauginama maždaug iš dešimties (nes vartotojai šias intelektinės nuosavybės žinias galėjo išplatinti savo pažįstamiems ir pastarieji galėjo pasitaisyti automobilius patys), dauginama iš priekabos ir bagažinės kainos kartu sudėjus (t.y suskaičiuojami nuostoliai dėl neparduotų prekių) ir galutinė suma dar padauginama kokius 3-5 kartus (kad atrodytų įspūdingiau ir atgrasytų kitus nuo panašaus piratavimo veiksmų).

Absurdas?! Visai ne! Tai realybė, kurioje mes gyvename ir visi nuolankiai kišame savo bukas galvas į korporacijų kilpas, šypsomės idiotų šypsenomis ir neretai netgi prašome labiau paveržti kilpą, nes sako, jog trūkstant deguonies ekstazė yra didesnė... Vat tik, kai jau kas nors užgargaliuoja, tai jau tuomet „Оjojojoj.... Gelbėkite!..   Smaugia...“. Netikite?

 

Prašom! Internete vis dar netyla šurmulys dėl naujausio „Sony“ išplatinto „Play Station 3“ programinės įrangos papildinio. Įdiegus jį, kompanija įkėlė keletą smulkių naujų funkcijų ir uždraudė vartotojams diegti į PS3 kompiuterius trečiųjų šalių programinę įrangą, nors kai PS3 buvo pristatomas rinkai - „Linux“ operacinės sistemos naudojimas šiame kompiuteryje buvo pristatomas, kaip vienas iš privalumų prieš konkurentus. Kompanija netgi neoficialiai skatino šį entuziastų projektą. Dėl šios galimybės PS3 kompiuterius labai pamėgo ne tik entuziastai, bet ir universitetai ar komercinės kompanijos, iš šių kompiuterių su „Cell“ procesoriais, gaminusios pigius superkompiuterius.

Deja, „Sony“ tokie dalykai nepatiko, nes visi žaidimų kompiuteriai yra parduodami tik vienu tikslu - pririšti vartotoją prie tam tikros žaidimų platformos ir parduoti jam tos platformos žaidimus. „Sony“ pinigus uždirba ne iš PS3, o iš žaidimų licencijų bei komisinių už parduotus žaidimus. O patys kompiuteriai kompanijai, bent jau pasirodymo metu, nešdavo daugiau, nei 100 JAV dolerių nuostolį už kiekvieną parduotą įrenginį. Taigi iš pradžių „Sony“ visiškai atsiribojo nuo „PS3 Linux“ projekto, paskelbusi jį nesuderinamu ir nereikalingu, vėliau išleido naują PS3 versiją, neturinčią galimybės sužadinti trečiųjų šalių programų, nepatvirtintų „Sony“. O dabar kompanija nusprendė, jog laikas pašalinti tokį suderinamumą ir iš senųjų modelių.

Tam kompanija išleido specialią programinės įrangos pataisą, kuri panaikina tokią galimybę. Pataisa yra privaloma visiems, norintiems naudotis „Sony“ siūlomomis tinklo paslaugomis, nes neįdiegus atnaujinimo - vartotojams nebus leidžiama prisijungti. Oficialiai kompanija yra susirūpinusi vartotojų saugumu, nes leidimas naudoti trečiųjų šalių programinę įrangą kelia potencialių saugumo pavojų.

Tačiau kompanija nusprendė visiškai apsidrausti ir ne tik panaikino tokį funkcionalumą, bet ir pataisė programinės įrangos naudojimosi licenciją (EULA), su kuria vartotojas turi sutikti diegdamas naujinimą. Kaip taisyklė ilgo ir painaus EULA teksto niekas neskaito. O veltui! Nes sutikęs su naująja licencija, vartotojas sutinka, jog „Sony“ galės savarankiškai atnaujinti programinę įrangą ir išjungti jai neparankias kompiuterio funkcijas, vartotojo net neperspėdama. Kitaip tariant, kai „Blu-Ray“ taps pakankamai populiarus, „Sony“ gali nuspręsti, jog „Blu-Ray“ atkūrimo funkcija PS3 kompiuteriuose kliudo jai parduoti savo „Blu-ray“ grotuvus ir panaikins „Blu-ray“ filmų peržiūros galimybę, būtent dėl kurios nemažai vartotojų rinkosi PS3, o ne konkuruojantį „Xbox 360“. Savaime suprantama, jog tai yra mano „samokslo teorija“, tačiau kompanija nuo šiol turi ne tik techninę, bet ir teisinę galimybę tai padaryti, nes vartotojas PATS SUTIKO SU TUO!

Jei manote, jog vienintelė „Sony“ yra tokia bloga -- pavartykite kitų kompanijų EULA licencijas. Tokių perlų rasite „Microsoft“, „Adobe“, „Amazon“ ir kitų kompanijų, ypač mobiliųjų paslaugų, gaminių ar paslaugų licencijose. O ypač tokia veikla pastaruoju metu pasižymi „Apple Inc.“. Kompanija visiškai kontroliuoja „iTunes“ platinamą turinį, dalinai kontroliuoja turinio įkėlimo galimybes į savo mobiliuosius įrenginius, ar turinio kūrimo metodus ir jei kompanijai nepatiko turinys ir jis bus išmestas iš „iTunes“, tai turinio autorius netgi negali apie tai pranešti viešai, nes tai draudžia sutartis su „Apple“! Kompanija aktyviai imasi įvairios demagogijos, gąsdinama vartotojus apie nebūtus pavojus, jei jie bandys apeiti jos ribojimus ir bandys tapti savo daiktų savininkais.

Kompanijos tai siekia padaryti ir įstatymiškai! Tikrai ne be korporacijų lobizmo buvo sukurti ir priimti tokie įstatymai, kaip garsusis DMCA, kuris draudžia pasidaryti kopiją skaitmeninio turinio, jei jis apsaugotas apsauga nuo kopijavimo (tegul ir primityvia, kaip DVD CSS). Tas pats yra ir su ACTA, kurį visiškai slapta norėjo prastumti JAV vyriausybė visoms kitoms pasaulinės prekybos organizacijos narėms. Internete nutekėjus įstatymo projekto tekstams ir kilus triukšmui, panašu, kad ACTA kiek sušvelnėjo. Tačiau vis viena ten yra tokių perlų, kaip galimybė imtis teisinių veiksmų prieš dar nepadarytą intelektinės nuosavybės pažeidimą! kaip rašo „Ars Technica“, autorių teisių turėtojai gali gauti jiems palankų teismo sprendimą, jei, anot teisių turėtojų, pažeidimas tikrai įvyks. ACTA taip pat uždraus apsaugos nuo teisių apėjimą (DMCA dar turėjo šiokias tokias išimtis), įteisins interneto paslaugų teikimo nutraukimą autorių teisių pažeidėjams.