Japonijos technologijų kompanijų aljansas užsimojo mesti iššūkį dabartinei IT pramonei ir padaryti atrodytų jau neįmanomą dalyką - sukurti ir į rinką „prastumti“ naują procesorių architektūrą. Taip NEC, „Renesas Technology“, „Hitachi“, „Toshiba“, „Fujitsu“, „Panasonic“ ir „Canon“, remiamos vyriausybinių ir mokslinių Japonijos organizacijų ketina padėti IT rinkai išsivaduoti nuo x86 sistemų priklausomybės.
Nenuostabu, jog, anot „DigiTimes“, dabartiniai pagrindinių plokščių gamintojai skeptiškai vertina tokius planus. Galų gale, rinkoje yra ne viena tikrai ne blogesnė, o kartais netgi daug geresnė architektūra, tačiau ketvirtą dešimtmetį skaičiuojanti x86 vis dar karaliauja asmeninių kompiuterių ir mažųjų serverių rinkoje, sėkmingai vilkdama paskui save praeities senųjų IA-32 sistemų palikimo šleifą. Pgrintinė priežastis, kodėl „Power“ ir jos atšakai „Power PC“, MIPS, RISC (ne instrukcijų sistemai, o patiems procesoriams) nepavyksta prasibrauti į populiariąją rinką - programinės įrangos trūkumas.
Praėjusio amžiaus paskutiniaisiais dešimtmečiais rinkoje dar buvokeletas kompiuterių architektūrų, kurios varžėsi tarpusavyje, tačiau dvi įtakinos IT rinkos kompanijos „Intel“ ir „Microsoft“ sudarė „WinTel“ aljansą ir pasistengė, kad kitos sistemos būtų išstumtos iš rinkos. „Microsoft“ tai padarė labai paprastai - nutraukė „Windows“ sistemų kūrimą kitoms, nei x86 sistemoms ir taip užsuko deguonį „Alpha“, „PowerPC“ ir MIPS sistemoms. „Intel“ svetimomis rankomis („Compaq“ ir HP) pasistengė, jog ypač sparčios „Alpha“ sistemos būtų tyliai palaidotos ir visos technologinės žinios galiausiai atsidurtų pas „Intel“. Vartotojų laimei nedidelę dalį „Alpha“ technologijų, konkrečiai EV7 magistralę, spėjo licencijuoti AMD ir išleisti K7 procesorių, kuris akivaizdžiai pademonstravo, kad „Chipzilla“ buvo visiškai užmigusi ant laurų ir ramiai plėšė pinigus už ne pačius sparčiausius procesorius.
Reikia pastebėti, jog minėtos Japonijos kompanijos turi nemažą įdirbį kuriant kompiuterines sistemas. „Toshiba“ yra prisidėjusi prie „Cell“ procesoriaus kūrimo, NEC ir „Hitachi“ aktyviai kuria superkompiuterius, kuriuose naudojami pačių sukurti procesoriai. „Fujitsu“ dabartiniu metu yra vienintelė kompanija toliau tobulinanti SPARC architektūros procesorius, nes „Sun“ kompanijai atitekus „Oracle“ korporacijai, „Sun“ pasitraukė iš savo pačios sukurtos SPARC arcitektūros tobulinimo.
Kita vertus, tokia gausa architektūrų gali baigti tuo, kad kompanijos susipeš, nes nesusitart dėl to, kokią architektūrą reikia naudoti, kaip naujo procesoriaus pagrindą. Kaip joms seksis - parodys laikas. Ir būtų tikrai smagu, jei joms pasisektų, nes x86 sistemos, net ir papildytos 64 bitų instrukcijomis, iš esmės yra nušpakliuotas ir perdažytas senas ir papuvęs automobilis su forsuotu turbininiu varikliu. Važiuoja jis smagiai, tačiau sunkiai kojai užmynus akseletatorių, stūmokliai gali ir per „viršų išlipti“.