Pouliarios „Linux“ sistemos autorė „Canonical“ nusprendė imtis gana radikalių „Linux“ sistemos reformų. Šiai kompanijai vienai iš nedaugelio yra pavykę sukurti vartotojui draugišką, tačiau ne buką sistemą „Linux“ branduolio pagrindu. Nors kompanija ne itin daug dėmesio skiria pačio „Linux“ branduolio tobulinimui, jai pavyko nemažai pasiekti tobulinant vartotojo sąsają, pagalbines tarnybas ir pan.
Tačiau pastaruoju metu kompanija pastebimai „išsišoko“ iš bendro „Linux“ sistemų kūrėjų tarpo. Prieš maždaug savaitę „Canonical“ pranešė keičianti įprastinę „Ubuntu Linux“ vartotojo sąsają iš GNOME į mažiesiems nešiojamiesiems kompiuteriams orientuotą „Unity“ nuo kitos 11.04 versijos. Toks sprendimas susilaukė nemažo skepticizmo, nes „Ubuntu“ yra pozicionuojama, kaip bendrosios paskirties namų kompiuterio operacinė sistema, todėl gana riboto funkcionalumo vartotojo sąsaja gali tapti kliuviniu vartotojams.
Vakar Markas Shuttleworthas pateikė naują staigmeną. Savo tinklaraštyje Markas pnurodė, jog kompanija ketina atsisakyti beveik visoms „Linux“ sistemoms būdingos „X.Org“ grafinės aplinkos.
„X.Org“ yra atvirojo kodo „X Window System“ aplinkos realizacija. Ši grafinė aplinka greitai pradės skaičiuoti ketvirtą dešimtį metų, todėl nenuostabu, kad šen bei ten neretai pasigirsta nuomonių, jog X11 yra didžiulis nusenusių ir naujausių technologijų nesuderinamas kratinys, „suklijuotas“ lipnia juosta bei „sukaltas“ medvaržčiais, užlenkiant juos šen bei ten...
Tokie pasisakymai turi nemažai tiesos. 1984 metais, kai Masačiūsetso universitete buvo sukurtos pirmosios grafinės aplinkos, kurios 1987 metais apsistojo ties iki šiol galiojančiu X11 protokolu, buvo gana ribotos ir tuo pačiu labai plataus taikymo. X11 numato galimybę dirbti tinklu, leisti keletą grafinių darbo seansų viename kompiuteryje ir pan. Vėliau šis protokolas buvo plečiamas papildomomis funkcijomis tokiomis, kaip 3D spartinimas, vaizdo įrašų atkūrimas ir pan, o pradėjus galvoti apie saugumą - buvo pradėta riboti jo galimybes dirbti tinklu, drausti tolimuosius prisijungimus. Per tuos kelis dešimtmečius buvo prikurta gausybė įskiepių ir dabartinė „X.Org“ sistemą yra tikrai sudėtinga.
Todėl nieko keista, jog laikas nuo laiko pasigirsta raginimai ką nors keisti. Vienas iš siūlymų yra švariai perrašyti X11, kitas tiesiog palikti jį nuošalėje ir kurti naują grafinę aplinką, nesiremiančia X11. Pastarąjį kelią pasirinko „Google“, kurdama „Android“ sistemą, kuri vartotojo aplinkai nenaudoja X grafinės aplinkos.
Kaip rašoma Marko tinklaraštyje, „Canonical“ ketina eiti kitu keliu. Vietoje sudėtingos X11 grafinės aplinkos, „Ubuntu“ ketina naudoti lengvasvorę „Wayland“ grafinę aplinką, paremtą „OpenGL“ grafikos varikliu. Anot Marko, kompanija ketina pasiekti, jog „Wayland“ būtų pilnai suderinama su esamomis X11 programomis ir vartotojai nepajustų diskomforto, o programuotojams nereikėtų staiga verstis per galvą.
Tai rizikingas sprendimas, kita vertus „Linux“ vis labiau bandant patekti į namų vartotojų rinką, lengvasvorė grafinė aplinka, kuriai nereikia kibiro megabaitų RAM ir nesuskaičiuojamo kiekio CPU darbo ciklų - rimtas argumentas. O įprastinis darbas „OpenGL“ pagrindu - taip pat turėtų supaprastinti pramoginių programų paleidimą. O serverinė „Linux“ dalis nuo to nemirs, nes ten, kaip taisyklė, grafinės aplinkos reikia labai labai retai.
Kita vertus, jei vartotojams nepatiks „Unity“, o „Wayland“ nepateisins lūkesčių, tai „Canonical“ gali būti veltui išeikvojusi daug išteklių, kuriuos galėtų panaudoti tobulinant kitas sistemos dalis. O tobulinti tikrai dar yra ką.