Regis „Microsoft“ nusprendė Kalėdų proga padovanoti įdomų galvosūkį - gandus apie „Windows“ sistemą, skirtą ARM procesorių architektūrai. Jei anksčiau „Microsoft“ ir buvo sukūrusi keletą „Windows“ versijų, veikiančių kompiuteriuose su „PowerPC“ (juos naudojo senos kartos „Apple“ kompiuteriai), RISC ar MIPS procesoriais, tai palaipsniui suderinamų architektūrų skaičius nuolat mažėjo ir nuo „Windows XP“ liko tik viena x86 procesorių šeima. Be to, kompanija taip pat nepasikuklino pridėti savo „švelnią“ rankelę ir padėti kai kurioms, tuo metu dar konkurencingoms, architektūroms išnykti iš pagrindinės rinkos. „Microsoft“ buvo sudariusi tvirtą aljansą su procesorių gamybos gigante - „Intel“, todėl „Wintel“ konglomeratas greitai užkariavo daugiau, nei 90 proc. vartotojų kompiuterių rinkos.
Tiesa „Windows Server 2008“ vis dar yra pritaikyta „Itanium“ architektūrai, tačiau tai serverinė sistema, kur žaidimo taisyklės kiek kitokios. Tačiau dabartiniu metu pradėjo sklandyti gandai, jog „Microsoft“ ketina rengti naują „WIndows“ sistemą ARM šeimos procesoriams, kurie užtikrintai karaliauja nešiojamųjų įrenginių rinkoje. Nors kompanija yra išleidusi „Windows Mobile“ („Windows CE“) operacinių sistemų seriją, tačiau su asmeniniuose kompiuteriuose veikiančiomis „Windows“ sistemomis jos turi ne ką daugiau bendro, nei „Linux“. Regis „Microsoft“ nusprendė persigalvoti ir gali būti, jog vartotojams žada staigmeną.
Kompanija vis dažniau netiesiogiai užsimena apie ARM naudojimą savo technologijoms, kar ir šių metų liepos mėnesį sudarytą licencijavimo sutartį. Kaip nurodoma „All Things Digital“ naujienoje kitų metų sausio 5 dieną numatoma spaudos konferencijoje, kurioje tikimąsi iš „Microsoft“ išgirsti daugiau apie kompanijos ARM technologijos panaudojimo planus.
Toks strategijos pasikeitimas neturėtų stebinti, nes tik visiškai aklas gali nepastebėti augančio „iPad“ ir „Android“ sistemas naudojančių planšetinių kompiuterių populiarumo. Ir panašu, jog tokio pobūdžio sistemos rinkoje žada įsitvirtinti ilgam, o joje analitikai kol kas prognozuoja „Android“ viešpatavimą. „Microsoft“ būtų labai neparanku leisti rinkoje įsitvirtinti šiai operacinei sistemai ne vien mobiliųjų telefonų, bet ir kompiuterių (nors ir mažųjų) rinkoje. Įsigalėjus „Android“, kompanija nebegalės ignoruoti šios sistemos, nenuskriausdama „Windows“ vartotojų. O gerindama suderinamumą su „Android“ - kompanija tuo pačiu padės ir x86 rinkos konkurentei - „Linux“, kurios branduolio pagrindu ir sukurta „Android“.
„Microsoft“ jau bandė vartotojus privilioti „Windows 7“ naudojančiais planšetiniais kompiuteriais, tačiau jie nesusilaukė didelio pasisekimo. Viena iš priežasčių ta, jog nepaisant „Intel“ pastangų, jos „Atom“ procesorius naudojančių kompiuterių darbo laikas nuo baterijų matuojamas keletu valandų, o ARM modeliai kartais dirba ir keletą parų. Kompanijai tikrai gali būti naudinga pritaikyti visavertę „Windows“ sistemą ir ARM procesoriams, tuo labiau, jog visai neseniai buvo pristatyti daugelio branduolių ARM procesoriai veikiantys daugiau nei 1 GHz dažniu, o to tikrai pakaktų mažiesiems kompiuteriams su „Windows“. Ne už kalnų ir 64 bitų ARM procesoriai.
Tiesa, net jei „Windows for ARM“ pasirodys, nereikia tikėtis, jog šioje sistemoje bus galima sužadinti visas iki šiol turėtas „Windows“ programas. Labai tikėtina, jog šioje sistemoje veiks tik naujos, šiai „Windows“ sistemai pritaikytos programos, panašiai, kaip šiuo metu yra su „Mac OS X“, kur senas programas galima sužadinti tik emuliuojant seną sistemą. Deja, x86 ir ARM greičiausiai bus pernelyg skirtingos architektūros, jog kompanijai pavyktų sukurti realaus laiko dvejetainio kodo transliatorių.
Su beveik priartėjusiom šventėm!