Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta kalbos apie virtualią nuosavybę ir jos vertę. Tai nėra nieko nuostabaus, nes tokie virtualūs pasauliai, kaip „Second Life“ pasižymi oficialiomis milijoninėmis metinėmis apyvartomis. Nors populiarių internetinių žaidimų, pavyzdžiui, „World Of Warcraft“, autoriai aiškiai draudžia realią prekybą virtualaus pasaulio objektais ir baudžia neklausančius, tačiau internete netrūksta pasiūlymų pirkti „World Of Warcraft“ auksines monetas ar net ištreniruotus herojus. Kitaip, nei „Second Life“, „World of Warcraft“ pasaulyje klesti šešėlinė ekonomika.
Todėl nereikia stebėtis, kad po tokių naujienų, kai žaidėjai vienas kitą paduoda į teismą už kardo vagystę ar net griebiasi smurto su mirtina baigtimi, kartais pasigirsta netgi siūlymų apmokestinti virtualią nuosavybę ar bent jau pajamas už prekyba ja.
Tačiau anot Samfordo ir Rytų Anglijos universitetų intelektinės nuosavybės, teisės ir technologijos bei kriminalinės teisės specialisto Johno W. Nelsono, virtualios nuosavybės pavertimas realia - bloga idėja. Berklio elektroninės spaudos svetainėje yra paskelbtas jo tiriamasis darbas, kuriame jis argumentuotai parodo, kodėl virtualių pasaulių turtų realizacija nėra gerai nei realiam, nei virtualiam pasauliui. Anot jo, pradėjus taikyti realaus pasaulio įstatymus virtualiesiems, jie praras savo žavesį, nukentės jų vidinė ekonomika bei realaus pasaulio pelningumas šių pasaulių autoriams.
Tiesa, reikia pastebėti, kad šis 33 puslapių PDF dokumentas nėra lengvas vakaro skaitalas. Tai sunkiai virškinamas mokslinis darbas, su daugybę citatų ir nuorodų, tačiau nepaisant to visai įdomus bent jau pavartyti.
Jis gali būti verta pavartyti dar ir todėl, kad virtualią nuosavybę vis dažniau norima sutapatinti ir su intelektine nuosavybe, kurios gynimui pastaruoju metu imamasi vis agresyvesnių priemonių. Lietuvos autorių teisių gynimo agentūra arba kitaip LATGA ir jos vadovas jau yra pagrasinęs internautus bausti milijoninėmis baudomis. Ir praėjus maždaug metams, VBS*** agentūros žiniomis, panašu, kad ketinama imtis parodomosios kovos, skaudžiai nubaudžiant keletą atrinktų aukų ir taip siekiant įbauginti kitus.
Tam LATGA ketina pasitelkti naujas LR Baudžiamojo ir Administracinio teisės protokolo kodeksų pataisas, numatančias atsakomybę už bet kokį nekomercinį kūrinių paviešinimą. Motyvuojama tuo, kad viešintojas gali patirti ne tik turtinę (kaip buvo iki šiol), bet ir moralinę naudą. Kitaip tariant, jei interneto svetainėje prie įkelto MP3 įrašo kas nors pagirs svetainės autorių, parašydamas komentarą "Valio, šaunuolis", tai svetainės autorių jau bus galima imti už kiaušų, nes jis patyrė neturtinę naudą - jį pagyrė.
*** VBS -- Viena Boba Sakė