Savo elektroninių knygų skaitykle naudojuosi jau beveik pusmetis ir labai ja džiaugiuosi. Vėl prisiminiau tuos laikus, kai galėjau graužti knygas viena po kitos. O elektroninė skaityklė labai supaprastino knygų pernešimo problemą - šiame įrenginyje, net ir neplečiant vidinės atmintinės, telpa dešimtys knygų, ko visai pakanka valandos trukmės kelionėms į darbą ir atgal.

DRM gėrisKas dar labai šaunu - mūsų knygynai pagaliau suprato, kad atėjo laikas platinti ir elektronines knygas. Perskaitęs nemokamai platinamą R. Drakšo knygą „Žmogus“, nusprendžiau susirasti ir nusipirkti pratęsimą.

Deja, knygų platintojai vis dar nesuvokia, jog apsaugos nuo kopijavimo yra ne tik neefektyvios, bet net ir kenksmingos priemonės jų paslaugų vartotojams, t.y. skaitytojams! Kalba eina būtent apie jų paslaugų vartotojus, t.y. perkančius elektronines knygas. Kodėl? Manau paskaičius turėtų būti aišku.

Pirmiausia trumpai apie DRM. Grubiai tariant, DRM tai toks šiuolaikinis skaitmeninės rinkos „išradimas“, kuriuo paslaugos platintojas siekia neduoti maksimaliai apsunkinti paslaugos gavimą savo vartotojams. Jis taip pat suteikia daugybę būdų, kaip vartotojui netekti galimybės naudotis paslauga, turiniu ar daiktu už kurį vartotojas susimokėjo. Ir visa tai vardan pačio vartotojo patogumo. Gana akivaizdžią to iliustraciją galima rasti šiame tinklaraštyje. O ir pati „Adobe“, kurios sukurtomis skaitmeninių teisių ribojimo (Digital Restrictions), persiprašau teisių (Rights) valdymo (Management) sistema apsaugotos mūsų knygynų platinamos knygos, aiškiai nurodo, kaip galima netekti turinio už kurį sumokėjote pinigus, perinstaliavus kompiuterio OS.

Dar „smagiau“ yra tiems, kurie nesinaudoja „Windows“ sistema. Situacija tokia, jog šiomis apsaugomis apsaugoto turinio neįmanoma perskaityti NE Windows ir NE Mac sistemų vartotojams. Net ir turint suderinamą elektroninių knygų skaityklę, nes knygos yra užšifruotos ir jų dešifravimo programa veikia tik minėtose sistemose! Tiesa, kažkur akies krašteliu teko matyti, jog „Wine“ aplinkoje galima paleisti „Adobe Digital Editions“, tačiau kadangi šia programa naudotis neketinau iš principo, daugiau nesiaiškinau.  Nes tuomet dar reikėtų išspręsti miglotą klausimą, kaip perkelti DRM apsaugotą knygą į savo skaityklę iš tos „puikiosios“ programos, nes monitoriuje tai tikrai jos skaityti neketinu.

Taigi, vienaip ar kitaip, teks imtis piratavimo ir piratauti savo paties nusipirktą skaitmeninį turinį, tam, kad jį būtų galima įkelti į savo skaityklę ir skaityti.