„Ubuntu for Android“Regis „Canonical“ rimtai nusitaikė pirmiausia įsitvirtinti tose rinkose, kurių dar nepasiekė „Microsoft“ monopolija. Ne taip seniai pristačiusi „Ubuntu TV“ projektą, skirtą išmaniesiems televizoriams, šį kartą kompanija nusprendė rimtai žengti į mobiliųjų įrenginių rinką. „Ubuntu for Android“ projektas taikosi į naujos kartos išmaniuosius „Android“ telefonus. Tačiau kompanija neketina konkuruoti su „Google“ sukurta operacine sistema.

Užuot konkuravusi, kaip tai darys kada nors pasirodysianti „Ubuntu Phone“ sistema, apie kurią taip pat netyla kalbos, „Ubuntu for Android“ bendradarbiauja, papildydama „Android“ funkcionalumą. Daug skaičiavimo išteklių turintiems „Android“ telefonams „Ubuntu for Android“ ketina pasiūlyti įprastinio asmeninio kompiuterio „Ubuntu“ darbo lauką ir įprastines „Ubuntu“ programas.

 

 

Viskas, ko reikės, tai mobilaus telefono su „Android 2.3“ ar naujesne OS versija, USB sąsaja, galinčia dirbti valdančiuoju („host“) režimu bei HDMI jungtimi. Įdiegus „Ubuntu for Android“, telefoną pakaks įstatyti į doką, prijungti klaviatūrą, pelę, monitorių ir naudotis įprastinėmis „Ubuntu“ programomis. Kaip skelbia „Canonical“, „Ubuntu for Android“ veiks drauge su „Android“ kaip atskira programa, tačiau bus susieta su pagrindine OS. Adresų knygelė, svetainių adresynas, skambučių informacija ir kiti duomenys bus sinchronizuojami tarp „Android“ ir „Ubuntu“ sistemų.

Toks sprendimas neturėtų stebinti. Pirmiausia jau vien dėl to, jog šiuolaikinių išmaniųjų mobiliųjų telefonų skaičiavimo pajėgumai jau senokai pasiekė ar net aplenkė daugelio 5-7 metų senumo nešiojamųjų kompiuterių galimybes. Tačiau mažas, tegul ir daug taškų turintis, ekranas bei ribotos įvesties galimybės riboja efektyviai išnaudoti šiuos pajėgumus, ypač prireikus kurti kokį nors turinį. Tokio tipo mobilieji įrengini ai turėtų padėti išvengti didelės dalies problemų, susijusių su duomenų sinchronizavimu tarp mobiliojo telefono, nešiojamojo kompiuterio ir asmeninio kompiuterio. Nemažai daliai vartotojų naujos kartos mobilusis telefonas apskritai gali pakeisti visus tuos tris įrenginius vienu. Bent jau man toks mobilusis telefonas, leistų atsisakyti turimo seno nešiojamojo kompiuterio ir mobiliojo telefono, kuris po truputį jau atiduoda galus, nekalbant jau apie stabdančią „Windows Mobile 6.1“.

Tai jau nėra pirmasis bandymas realizuoti „Linux“ operacinę sistemą „Android“ aplinkoje, tačiau iki šiol buvę bandymai nelabai buvo tinkami eiliniam vartotojui. Tiesa, kol kas „Ubuntu for Android“ yra pateikiama tik įrangos gamintojams, mat pirmiausia jie turi aktyvuoti tokią galimybę „Android“ sistemos „Linux“ branduolyje. Tačiau jei „Canonical“ pavyks susitarti su įrangos gamintojais, tai šis funkcionalumas gali būti naudinga tiek „Ubuntu“, tiek ir „Android“ sistemoms. Tokia galimybė, kurios neturi kitos mobiliosios OS, gali tapti priežastimi rinktis „Android“ telefoną, o ne „Windows 8“, „Blackberry“ ar „iPhone“ (tiesa, iOS berods turi panašią galimybę). Papildau: kažkaip pamiršau „Motorola“ siūlomus „Atrix“ ir „Photon“ telefonus jau siūlančius tokio tipo galimybę bei „Asus“ nešiojamojo kompiuterio su įmontuojamu telefonu projektą. Tuo pačiu „Canonical“ šis bendradarbiavimas gali būti naudingas tuo, jog „Ubuntu“ sistemą pamatys, išbandys ir, gal būt, ims naudoti milijonai naujų vartotojų.