Samsung SGH-i780 ir Palm Treo 650Nusprendžiau atnaujinti savo mėtytą ir vėtytą (tiesiogine prasme) „Palm Treo 650“, kuris nepaisant amžiaus ir nubrozdinimų vis dar veikia ir veikia visai neblogai. Tačiau šis įrenginys paseno morališkai ir fiziškai, be to kuo toliau, tuo sunkiau bus jam galima rasti naujos programinės įrangos (ypač laisvos ar bent jau nemokamos), nes „Palm“ platforma yra „nurašoma“.

Tačiau pradėjus ieškoti darbinio telefono teko susidurti su nemalonia situacija, kai reikia rinktis arba kumpį arba lašinius, t.y. įrenginių turinčių ir pilną klaviatūrą, ir lietimui jautrų ekraną rinkoje yra nedaug. O jei dar užsinorima, kad įrenginio nereikėtų krauti kiekvieną dieną, tai tuomet išvis nelabai yra iš ko rinktis... Akis užkliuvo už „Samsung SGH-i780", nes „GSM Arena“ duomenimis, įrenginys pasižymi ne tik puikiu funkcijų rinkiniu, bet ir normaliu darbo nuo  baterijų laiku. Tai yra aktualu, jei telefoną ketinama ne vien tik nešiotis, kaip asmeninio įvaizdžio dalį.

Po pirmosios naudojimosi savaitės sakyčiau, jog i780 daugiau ar mažiau atitinka mano „darbinio arklio“ poreikius, tačiau jau dabar esu pastebėjęs ne vieną gana erzinantį trūkumą. Bet apie viską iš eilės.

SGH-i780 tai monobloko tipo mobilusis telefonas su pilna klaviatūra, kaip „Nokia E61“, ir lietimui jautriu ekranu, kaip „Apple iPhone“. Prie tokio tipo telefono pripratau jau daugiau, nei tris, o gal ir keturis metus besinaudodamas savuoju „Palm Treo“. Lietimui jautrus ekranas iš tiesų yra labai patogi įrenginio valdymo priemonė, leidžianti greitai ir patogiai atlikti norimus veiksmus. Tačiau prireikus rinkti ilgesnį tekstą, dar neteko rasti ekraninės klaviatūros, leidžiančios tai daryti patogiau, o apie tekstinį ištvrikavimą su skaitmenine klaviatūra apskritai patylėsiu...

Be to šiais laikais norisi kiek daugiau, nei vien tik galimybės paskambinti, bet kitų papildomų funkcijų, kurias gali pasiūlyti išmoningasis telefonas. Deja, seną „Palm OS“ naudojantis įrenginys tikrai neturės „Skype“, jam vis dar nėra sukurta normaliai veikiančios interneto naršyklės(esama „Opera Mini“ dažniau užlūžta, nei pasileidžia ir jei atmintis nepaveda, tėra tik 4-a versija), už „Java“ aplinką reikia mokėti pinigus ir dar daug kitų „privalumų“...

„Samsung i780“ turi visas reikiamas papildomas funkcijas - EDGE/3G, „Wi-Fi“, spartų „Bluetooth“, didesnės rauiškos vaizdo kamerą bei papildomą kamerą video pokalbiams. Nors neesu didelis „Windows“ gerbėjas („švelniai“ tariant), tačiau apie 6-ąją „Windows Mobile“ teko paskaityti neblogų atsiliepimų, programinės įrangos pasirinkimas šiai OS yra bene didžiausias, o jų diegimui nereikia jokių papildomų programinės įrangos platinimo paslaugų, ala „AppStore“. 

i780 ir Treo 650Pirmasis įspūdis neblogas. Įrenginys yra lengvas ir plonas, palyginus su juo, senasis „Treo“ yra neišvaizdi ir sunki plyta. Na maždaug, kaip lyginti „Nokia 6100“ ir „Nokia 1610“. Wink „Windows Mobile“ sąsaja aišku kitokia, nei „Palm“, tačiau ilgai blūdyti nereikėjo ir gana greitai apsidėliojau viską į savo vietas. 

Bet gražus dizainas turi savo kainą. „Samsung“ ekranas nėra įleistas į korpusą, todėl jį kur kas lengviau subraižyti. Nusipirktas pusmetį naudotas telefonas jau turi smarkiai pabraižytą ekraną, nors daugiau, nei  2 metus naudotas „Treo“ pirkimo metu turi tik vieną įbrėžimą, brūkštelėjus kažkokiu aštriu daiktu. Nors jau pirkimo metu buvo akivaizdu, jog „Treo“ ne kartą buvo kritęs ir per paskutinius ketverius metus taip pat krito ne kartą ir buvo naudojamaspernelyg nesaugant, tačiau ekrano subraižyti nepavyko. Be to, „Treo“ ekranas yra įskaitomas ir dieną, net ir nenustatant maksimalaus šviesumo, tuo smarkiai blizgus tarpu „i780“ ekranas saulės šviesoje yra neperskaitomas. „Samsungi780“ ekranas yra kitokios konsrtrukcijos - jis padengtas kietu organiniu stilu, tuo tarpu „Treo“ ekranas yra „minkštas“, todėl jį galima nesunkiai perspausti. Kita vertus, matomai dėl tokios konstrukcijos ekranas taip pat tapo nejautriu ir pirštu jš valdyti ne itin patogu ir jį tenka gana smarkiai baksnoti pieštuku. 

Savaime suprantama, jau pirmą dieną išbandžiau A-GPS imtuvo galimybes ir ieškojau kelio namo iš Vilniaus. Su užduotimi telefonas susitvarkė puikiai, nors iš pradžių ir nurodė, jog man liko važiuoti „Nulis mylios ir tūkstantis pėdų“. A-GPS, tai GPS imtuvas, kuris įrenginio koordinates nustato ne vien pagal palydovo, bet ir pagal GSM ryšio stotelių duomenis. Nežinau tai padeda ar stabdo, tačiau iš pradžių palydovų telefonas ieško bent keletą minučių. O kartą kartu su juo pateikiamas „Garmin“ visiškai „sugrybavo“ ir nusprendė, kad iš Kauno centro aš staiga persikėliau kažkur į šiaurės rytus nuo Vitebsko. Į Lietuvą „sugrįžau“ tik pilnai pašalinęs ir iš naujo įdiegęs „Gamin Mobile Navigator XT“. Bendrai paėmus, dalykas smagus ir visai neblogai atlieka dviratinio spidometro funkciją. Laughing

Klaviatūra kietoka ir smulkesnė, nei „Treo“, tačiau visai patogi. Tačiau i780 neturi 4 krypčių žymeklio valdymo klavišų, labai praverčiančių naršant meniu. Todėl jau po keleto dienų „kompiuterinės“ pelės valdymo funkciją, kurią atlieka lietimui jautrus valdymo mygtukas, pakeičiau į 4 kryčių žymeklio valdymą. „Samsung“ nusprendė sublizgėti savo dirbtinio intelekto programavimo sugebėjimais ir numatė išmoningą klaviatūros pašvietimo funkciją... Kitaip tariant telefonas patikrina laikrodį ir pats nusprendžia, kada reikia įjungti klaviatūros pašvietimą, o kada ne.  „Labai patogu“, kai prireikia maigyti klavišus vidury dienos įėjus į tamsesnę patalpą...

Telefone nėra atskirų ausinių, duomenų ir pakrovimo lizdų ir visa tai jungiama per tą pačią „Samsung“ firminę jungtį, todėl grotuvo funkcija telefone tampa visiškai beprasmė. Pirma, pateikiamos laisvų rankų įrangos ausinės su skirtingo ilgio laidais yra nepatogi nesąmonė, nekalbant jau apie prastą ausinių garso kokybę. Antra, telefoną laikant kišenėje, į jo šoną įkišta plokščia firminė „Samsung“ jungtis rizikuoja greitai būti sulaužyta ar bent jau išsistumta iš lizdo. 

„Wi-Fi“ ryšio sąsaja veikia gerai, tačiau telefonu taip ir nepavyko prisijungti prie WPA2-PSK ryšios totelės, nors „Wireless Manager“ programoje ir yra numatytos WPA2 ryšio galimybės. Teko sumažinti ryšio saugumą ir stotelei leisti dirbti „WPA1+WPA2 mixed mode“ režimu. Po to naršyti internete buvo galima su vėjeliu.

Turint „Windows Mobile“, neturėtų kilti problemų su programinės įrangos pasirinkimu. Per „Google“ galima nesunkiai susirasti reikiamas funkcijas atliekančią programinę įrangą. Gausu tiek nemokamų, tiek ir komercinių programų. Nenorintiems mokėti už programas, taip pat neturėtų kilti sunkumų. Wink Na, bet man pakanka ir nemokamų, nebent sugalvosiu atsinaujinti „Windows Mobile“ iki 6.1 versijos, nes „Samsung“ šį atnaujinimą pateikė tik tam tikrų regionų i780 telefonų vartotojams. Manajam, kuris, kaip supratau, buvo skirtas Rusijos rinkai, atnaujinimas nepriklauso. Tačiau įprastą darbui „Putty“ klientą bei „Skype“ radau be vargo ir šios programos be jokių sunkumų.

Tačiau „Windows Mobile“ veikia taaaaiiiipppp lllėėėėtttaaaaiiii... Brrr. Po „Palm OS“, kuri akimirksniu reaguoja į kiekvieną mygtuko paspaudimą, neretai pagalvoju, kad sistema pakibo ar nejautrus ekranas nesureagavo į paspaubimą... Bet, ne, po kokių 5-6 sek. atsiranda keturspalvis apskritimas, rodantis, jog programa leidžiama... Net elementarios ir nedidelės programos „Windows“ paleidžiamos gerokai ilgiau, o meniu atsidarymo kartais irgi tenka luktelėti keletą akimirkų... Na, jei trumpai, tai po dvigubai lėtesnį procesorių ir vos 32 MB RAM teturinčio „Palm“ buvo nemaloniai nustebintas tokiu lėtapėdiškumu. Žinoma, „Palm“ neturi multitasking (nors fone MP3 sugeba groti ir problemų nekyla), tačiau niekada to nepasigedau, nes telefone tai tikrai nereikalinga funcija, kai užuot uždaromos programos lieka atmintinėje. „Palm“ tiesiog išsaugodavo programų būseną ir jas uždarytdavo, o „Windows Mobile“ jas palieka RAM ir galiausiai sistema ima stabdyti. 

Tai tiek pirmų įspūdžių.    

Reziumuojant, i780 privalumai:

  • „Windows Mobile“ garantuoja platų programinės įrangos pasirinkimą, įskaitant ir nemokamos.
  • Galimybė lengvai sinchronizuoti per USB sąsają su „Outlook“. „Linux“ taip pat veiktų, jei tik „MultiSync“ įskiepis prieitų prie „Evolution“ kalendoriaus, nes i780 tai „MultiSync“ atpažino. 
  • Galimybė įkrauti per USB duomenų laidą. Šios funkcijos ypač pasigesdavau pas „Treo“.
  • Dominantį kontaktą galima pasirinkti tiesiog pirmame puslapyje -- beveik patogu. Bet, žr. trūkumus.  

O dabar erzinantys ir nelabai, trūkumai:

  • „Windows Mobile“ garantuoja, kad įrenginys veiks lėtai, o kartais erzinančiai lėtai ir tikrai sunaudos 32 bitų 625 MHz dažnio „Marvell PXA310“ procesoriaus išteklius.
  • Lietimui jautrus ekranas yra nejautrus lietimui, jį reikia ne baksnoti, o beveik badyti.
  • Dailaus dizaino blizgus ekranas nėra įleistas į korpusą, todėl yra visiškai neapsaugotas nuo subraižymo. Taigi telefoną tenka laikyti medžiaginėje įmautėje ir žiūrėti, kad ant stalo nebūtų padėtas ekranu į apačią. Reikia pastebėti, kad per 4 metus grubaus „Palm“ naudojimo jo ekrane neatsirado nei vieno naujo įbrėžimo.
  • Firminis „Samsung“ lizdas per kurį jungiasi arba maitinimo laidas, arba duomenų laidas, arba ausinės, arba laisvų rankų įranga, nors šiaip tai telefonas yra eilinis USB įrenginys.
  • Ne vietoje esantis šoninis grotuvo mygtukas, nuolat paleidžiantis „Windows Media Player“.
  • „Uždaromos“ programos lieka atmintyje ir galiausiai „Windows“ užsikiša. Įprastas lango uždarymas per dešiniame kampe esančią „X“ piktogramą - „Windows Mobile“ atitinka „Minimize“ komandą. Na tai eilinį kartą „it's not a bug, it's a feature“.
  • Kontaktų paieška nustoja veikti sužadinus telefono funkciją??? WTF? Ką rūkė „Windows Mobile“ programuotojai?
Bendrai paėmus telefonas, nėra blogas, tačiau viską apsvarstęs, aš abejoju ar jį dar kartą pirkčiau. Manau, kad visai realu netrukus sulaukti skelbimo - parduodu su mano kontaktais. Smile