PlayStation 3

Neseniai paskelbtos žinios apie aptiktą „PlayStation 3“ pagrindinį šifravimo raktą bei programinę galimybę jį suskaičiuoti, netruko duoti savo vaisių. „Kotaku“ ir kituose puslapiuose paskelbta informacija apie pagrindinio programinės įrangos parašo rakto dešifravimą leido sukurti trečiųjų šalių aparatinę programinę įrangą („firmware“), skirtą „PlayStation 3“ kompiuteriui.Tai reiškia, jog nuo šiol šiame kompiuteryje bus galima sužadinti tokią OS, kokios tik panorės vartotojas, žinoma, jei tik ta OS yra pritaikyta „PlayStation 3“ kompiuteriui.

Kaip nurodo pats pirmosios asmeninės „firmware“ autorius, kol kas vienintelis pakeitimas, kurį jis padarė - leidimas įdiegti trečiųjų šalių programas. Tai yra būtent tai, ką „Sony“ praėjusiais metais uždraudė daryti vartotojams, išplatinusi „PlayStation 3“ atnaujinimą. „Sony“ laikosi pozicijos, jog įranga vartotojams nepriklauso ir kompanija turi teisę išjungti tą įrenginio funkcionalumą, kuris nepatinka kompanijai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių.

Kaip ir reikėjo tikėtis, tokia „Sony“ kompanijos pozicija nepatiko daugeliui ir programišiai ir kodo laužytojai rimtai ėmėsi darbo. Rezultate buvo sukurtas programinių priemonių rinkinys, leidžiantis sukurti programinės įrangos paketus, tinkančius „PlayStation 3“. O „KaKaRoTo“ suikurtas „firmware“ patobulinimas leis pilnai išnaudoti visas „PlayStation 3“ galimybes, kurias iki šiol „Sony“ laikė po pagrindinio šifravimo rakto užraktu.

Dabar, kai raktas atrastas, „PlayStation 3“ kompiuteriuose vėl sėkmingai bus galima naudoti „Linux“ sistemas, o vėliau ir tiesiogiai kurti šiam kompiuteriui skirtas programas. Iki šiol tai nebuvo įmanoma, nes „PlayStation 3“ leidžia sužadinti tik programas, kurios būdavo pasirašytos „Sony“ raktu, o pastarojo „Sony“ niekam platinti neketino. Niekam ne paslaptis, jog kompanija „PlayStation 3“ kompiuterius pardavinėjo nuostolingai ir tikėjosi pinigus atsiimti iš licencinių mokesčių už programas šiam kompiuteriui.

Tiesa, „KaKaRoTo“ aiškiai nurodo, kad „PlayStation 3“ patobulinimai nėra susiję su piratinių žaidimų paleidimu šiame kompiuteryje. Piratinės žaidimų kopijos „PlayStation 3“ kompiuteryje neveikdavo dėl pakankamai gudrios apsaugos nuo kopijavimo sistemos ir „KaKaRoTo“savo naujienoje aiškiai nurodo, neketinantis užsiimti nelicencijuotų žaidimų paleidimo palengvinimu. Žinoma, tokie patobulinimai, savaime suprantama, netruks atsirasti taip pat.

Lieka vienas klausimas - kaip į tai reaguos „Sony“. Labai tikėtina, kad kompanija bandys teismais, DMCA, ACTA ir kitokiais įstatymais užgniaužti šios informacijos platinimą. Paskutinių autorių teisių teismų sprendimai gali paskatinti „Sony“ imtis tokios kampanijos.