Sėkmingai įsodinusi į auksinius narvelius „iPhone“ ir „iPad“ vartotojus, „Apple“ kompanija atsigręžė ir į iki šiol „laisvėje bėgiojusius“ „Apple Mac“ kompiuterių vartotojus. Kompanija jiems jau yra pristačiusi būsimojo auksinio narvo su visais patogumais eskizą - naujausios „Apple“ programos „Mac“ kompiuteriams bus pasiekiamos tik per „App Store“. Viena jų - naujausia „OS X“ versija „Lion“. Daugiau jokių kelionių į parduotuvę pirkti CD/DVD, pakanka tik spragtelėti pele - juk taip patogu... Aha, ypač, kai kompiuteris sugriūva ir reikia instaliuoti iš naujo ir vėl IŠ NAUJO siųstis 4GB „Lion“ diegimo failą, nes „Apple“ kompanija nenumatė galimybės jo išsisaugoti ateičiai. ;)
Tačiau šį kartą bus apie kitą naują „funkcionalumą“, susijusį su tuo pačiu „App Store“. Kompanija nusprendė, jog visos „App Store“ programos, skirtos „Mac“ kompiuteriams turi būti uždarytos į skaitmenines smėlio dėžės, iš kurių jos negalėtų išlįsti. Šių smėlio dėžių dydį, t.y. funkcijas ir kompiuterio išteklius, kuriais galėtų naudotis programos, nustatys „Apple“. Programos, šiukštu, negalės pačios kreiptis į aparatūros įrenginius, rašyti į failus už savo katalogo ribų, o net ir sukurti failai gali būti ištrinti „OS X“ sistemos, nusprendus, jog diske trūksta vietos. Visa tai, savaime aišku, yra mūsų, t.y. vartotojų labui. Juk kažkas ten sėdintis viršuje žino geriau, ko mums reikia, ir kaip mes turime naudoti savo įsigyta įrangą.
Kitaip tariant, programų kūrėjai nuo šiol nebegalės naudotis visais „Mac“ kompiuterių ištekliais, jei tik norės platinti savo programas „App Store“ parduotuvėje. Jų programos turės būti uždarytos į smėlio dėžę ir programos autoriai turės surašyti kokios prieigos, iš „Apple“ pateikiamo sąrašo jiems reikės ir argumentuoti, kodėl tokios prieigos reikės. Tik jei „Apple“ atstovai patvirtins, jog toks prieigos sąrašas yra priimtinas, autoriai galės realizuoti tai savo programoje. Sprendimą nuo kitų metų kovo pirmos dienos visas „App Store“ programas uždaryti į smėlio dėžės, kompanija motyvuoja pagerinta programų kokybės kontrole ir vartotojų saugumu, tačiau kaip pastebi programų autoriai, tuo pat drastiškai apriboja galimą programų funkcionalumą. Pavyzdžiui, prieigos sąraše nesimato galimybės užprašyti prieiti prie konkretaus įrenginio, pavyzdžiui, naujosios „ThunderBolt“ sąsajos. Kitaip tariant, kompanija iš anksto nori apsisaugoti nuo potencialios konkurencijos iš trečiųjų šalių.
Kompanija jau yra pagarsėjusi drastiškais sprendimais, ką nors drausti ar riboti, kaip vartotojai ar turini o kūrėjai gali naudoti jos sukurtas sistemas. Pavyzdžiui, praėjusiais metais visiems „iOS 4“ operacinės sistemos programų kūrėjams „Apple“ uždraudė naudotis trečiųjų šalių, t.y. ne „Apple“ sukurtomis, programinės įrangos kūrimo priemonėmis (IDE). Kompanija yra viešai paskelbusi, jog „iPhone“ atrišimas nuo operatoriaus gali sukelti mobilus ryšio tinklų katastrofą, nes, anot jų, tuomet vartotojas gali gauti pernelyg daug teisių, naudotis savo įrenginiu.
Taigi nors kol kas „Apple Mac“ vartotojai gali įsidiegti programas ne vien iš „App Store“, ir dauguma „Mac“ vartotojų gali numoti ranka, jog tai jiems nėra aktualu, tačiau „Apple“ kompanija nepaskelbė, jog tokia situacija liks nepakitusi ateityje. Ji bet kada gali nuspręsti persigalvoti ir pakeisti šią situaciją. Logiškai pagalvojus, toks žingsnis tik laiko klausimas, nes tuomet kompanija galės kur kas efektyviau sunkti tiek vartotojų, tiek turinio kūrėjų pinigines, nes niekam ne paslaptis, jog kompanija pasiima pinigus už kiekvieną objektą, parduotą „App Store“. Ir pasiima gana apvalų procentą... ;) O „Apple“ kompanijai nusprendus pareikalauti, jog visos naujos „Mac“ programos būtų diegiamos tik per „App Store“, „Mac“ kompiuteriai išsyk peršoktų į buitinės elektronikos įrenginių, tokių kaip daugiaterpių sistemų grotuvai, žaidimų kompiuteriai ir panašiai, kategoriją.
„Mac“ vartotojų vietoje aš pamąstyčiau ir sukrusčiau, kaip tai padarė „Linux“ vartotojai, „Microsoft“ paskelbus apie UEFI sistemos realizavimo reikalavimus. Pastarieji netiesiogiai galėjo gana smarkiai apriboti galimybę naujuose „Windows 8“ sertifikuotuose kompiuteriuose naudoti kitokią, nei „Windows 8“ operacinę sistemą. Regis šis šurmulys internete davė savo rezultatų ir įrangos gamintojai viešai pripažino, jog vartotojams pateiks galimybę arba išjungti saugios įkrovos funkciją arba sudarys galimybę vartotojui keisti jos nuostatas.