Turiu mažąjį skreitinuką (netbook) su 7" ekranu. Kompiuteryje yra WMT, ARM-WM8505 procesorius, 256MB atmintinės, USB sąsaja, lizdas SD kortelei, bevielio tinklo sąsaja. Kompiuteryje yra įdiegta „Windows CE" operacinė sistema. Bandžiau rašyti įvairias programas, tačiau mažai ką leidžia įrašyti. Kompiuteris ne visus .cab failus atveria, taigi negaliu įsidiegti norimų programų. Ar būtų galima pakeisti šią operacinę sistemą „Windows XP“ ar „Windows 98“ ir, jei galima, kaip tai padaryti?

Deja, trumpas atsakymas yra  - "ne". Šiame kompiuteryje naudojamas mažomis energijos sąnaudomis pasižyminčios ARM šeimos procesorius. Šios klasės procesoriai yra ypač populiarūs mobiliuosiuose telefonuose ir kituose kišeniniuose įrenginiuose. Pastaruoju metu atsiradus didesnės spartos ARM procesoriams, kai kurie gamintojai nusprendė pradėti gaminti ir nešiojamuosius kompiuterius su šiais procesoriais.

Tačiau ARM yra visiškai nesuderinamas su asmeninių kompiuterių rinkoje tapusia įprasta x86 procesorių architektūra, todėl asmeniniuose kompiuteriuose naudojamų „Windows“ sistemų nėra galima įdiegti ir naudoti ARM šeimos kompiuteriuose. „Windows CE“ su šiomis sistemomis turi tik tiek bendro, kad šios sistemos autorė yra „Microsoft“ korporacija, nusprendusi duoti šioms sistemoms asmeninių kompiuterių rinkoje populiarios OS šeimos vardą. Kita vertus, šiame kompiuteryje iš principo gali būti galima įdiegti ir naudoti visai kitą operacinę sistemą. kitaip, nei „Windows“, kurią galima diegti tik į vienos x86 architektūros kompiuterius (jei neskaityti „Itanium“ skirtos „Windows 2008 Server“, kuri taip pat bus paskutinė, tinkanti „Intel Itanic'ui“), „Linux“ yra pritaikyta daugybei kompiuterių architektūrų, įskaitant ir ARM.

Deja, su ARM įrenginiais yra toks keblumas, jog kitaip x86, rinkoje yra kelios dešimtys skirtingų ARM procesorių, kurie nėra tarpusavyje visiškai suderinami. Taip yra todėl, kad nors įrenginiuose naudojamas tas pats ARM branduolys, tačiau tame pačiame luste yra ir savita periferinė įranga, valdanti ekraną, diskinius kaupiklius ir pan. Be to, rinkoje yra ne vienos kartos ARM procesoriai, kurie taip pat nėra tarpusavyje suderinami. Tokia situacija susiklostė dėl mobiliųjų įrenginių rinkos specifikos, nes šioje rinkoje nebuvo poreikio išlaikyti suderinamumą su senesnėmis sistemomis keletą dešimčių metų. Tačiau savo ruožtu, tai leido labai sparčiai ir nevaržomai tobulėti ARM procesoriams.

Dėl šių priežasčių gali būti sunku parinkti šiam kompiuteriui tinkančią „Linux“ ar ja paremtą „Android“ sistemą, jei to nepadarė pats kompiuterio gamintojas. Suklydus diegiant - vėliau atkurti sisteminį kaupiklį gali būti gana sudėtinga. Todėl prieš imdamiesi „Linux“ diegimo - atidžiai pavartykite žemiau pateikiamas nuorodas ir tiksliai susižinokite savo kompiuterio procesoriaus modelį. Žinoma, pirmiausia vertėtų pabandyti apsilankyti gamintojo puslapyje.

  • „Ubuntu“ diskusijų forumo tema apie „Linux“ sistemą WM8505 kompiuteriuose.
  • Kažkieno asmeninis puslapis apie „Linux“ diegimą „EasyPC“ kompiuteriuose