Susiduriau su gana keista problemėle. Nusipirkau visiškai naują kompiuterį „Asus k50ij“ „Topo centre“ su įdiegta „Linux“ sistema. Tačiau įjungus kompiuterį ekrane pateikiama tik daugybė skaičiukų, raidžių ir pan. Pačioje pabaigoje reikalaujama „login“ ir „password“. Koks galimas šios problemos sprendimo būdas?
Deja, jūs tapote dar viena kompiuterių gamintojų ir platintojų pigių prekių auka. Apmaudu, tačiau kompiuterių gamintojai ir platintojai nusprendė sutaupyti lėšų vartotojų sąskaita ir ir pasinaudoti „Linux“ operacinės sistemos vardu.
Norėdami sutaupyti lėšų ir vartotojams pateikti pigesnius kompiuterius, kai kurie kompiuterių gamintojai atsisakė pirkti „Windows“ licencijas iš „Microsoft“ ir vietoje to pasirinko laisvą ir nemokamą „Linux“ operacinę sistemą. Tačiau problema ta, kad kai kurie iš šių gamintojų nusprendė sutaupyti dar labiau ir nusprendė ne tik naudoti nemokamą „Linux“, bet ir visiškai neparengti įdiegtos sistemos darbui su savo pateikiamais kompiuteriais. Neretai į kompiyterius yra diegiama tik minimali „Linux“ versija, kuri iš principo nėra tinkama namų vartotojo kompiuteriui. Tokį kompiuterių gamintonių elgesį galima palyginti su pardavimu naujų automobilių, kurių salono sėdynes ir vidų patiems pirkėjams tektų aptraukti apmušalais, taip pat įstatyti žibintus, prisisukti vairą.
Problemą galima spręsti dviem būdais. Pirmas - atsisiųsti visavertės „Linux“ sistemos, pavyzdžiui, „Ubuntu Linux“, diegimo disko atvaizdą ir įsirašius jį į CD ar DVD - įiegti „Linux“ sistemą į kompiuterį. Kitas būdas - įsigyti „Windows“ licencijuotą kopiją ir ją įsidiegti patiems. Tačiau perkant atskirą „Windows“ licenciją, nesusietą su kompiuteriu, ji kainuos daugiau nei du kartus daugiau, nei perkant kartu su kompiuteriu. Pas mus Lietuvoje, deja, yra paplitęs ir trečias būdas - susirasti nelicencijuotą „Windows“ kopiją ir ją naudoti savo kompiuteryje. Šis būdas yra gana pavojingas nepatyrusiems vartotojams, nes ieškant nelicencijuotos programinės įrangos, galima nesunkiai kartu gauti ir keletą kompiuterinių kenkėjų, jei ieškantis nebus atidus.
Namų kompiuteriui verta rinktis populiarią visavertę „Linux“ sistemą, tuomet bus galima lengivau rasti pagalbos, jei jos prireiks. Tarp Lietuvos vartotojų populiariausios „Linux“ sistemos yra „Ubuntu“ (ir jos išvestinės, pavyzdžiui, „Kubuntu“), „OpenSUSE“ ir „Fedora“. Visų šių sistemų diegimo diskus atvaizdus galima atsisiųsti iš šių sistemų svetainių. Šių sistemų diegimo instrukcijos taip pat yra pateikiamos šiose svetainėse. Kai kurių sistemų dokumentacija tai pat yra išversta ir į lietuvių kalbą. Į lietuvių kalbą yra išverstos ir minėtos „Linux“ operacinės sistemos.
Trumpa diegimo instrukcija būtų tokia:
- atsisiųsti norimos sistemos CD/DVD disko atvaizdą
- įrašyti iš šio atvaizdo instaliacinį diską
- įkrauti kompiuterį iš šio disko (paprastai įprastinėse nuostatose būna nurodyta pirma bandyti krauti iš CD/DVD įrenginio)
- sekti instrukcijas kompiuterio ekrane
Taip parduodami kompiuteriai kelia problemų ne vien vartotojams, bet ir „Linux“ sistemoms. Po tokių potyrių su „Linux“ sistemomis, jie susidaro prastą nuomonę apie šią sistemą, laikydami ją sudėtinga ir netinkama naudotis.
Žinant gana pilką „Microsoft“ reklamos kampanijų istoriją, galima įtarti, jog ši programinės įrangos gigantė galėjo prisidėti prie tokio „Linux“ sistemų „reklamavimo“. Kompanija paprasčiausiai galėjo sutarti su kompiuterių gamintojais ir leisti jiems platinti tokius nedadarytus „Linux“ kompiuterius, kompensuodama gamintojams pinigais ar pigesnėmis „Windows“ licencijomis. Vėliau „Linux“ sistemomis nepatenkintų vartotojų skundus ir „Linux“ kompiuterių gražinimo statistiką „Microsoft“ galės sėkmingai panaudoti savo reklaminėse kampanijose. Kompanijai nereikės meluoti, jai tiesiog pakaks nesakyti visos tiesos ir taip pateikti savo „Windows“ sistemas gerokai palankesnėmis spalvomis.